„Małopolska – przemiana!” w Oświęcimiu na Placu Kościuszki

Powiat oświęcimski to przykład małopolskiej przemiany i sukcesów wdrażania Funduszy Europejskich w naszym regionie.

Projekty dotyczące odpowiednio Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu oraz adaptacji budynków byłego Monopolu Tytoniowego na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, przebudowy pawilonu głównego Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu dla potrzeb Bloku Operacyjnego i Centralnej Sterylizatorni czy rozbudowy istniejącego budynku gminnego na Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia w Zatorze i w końcu wykończenia Hospicjum Miastu Oświęcim oraz budowy Miejskiej Biblioteki Publicznej – to najcenniejsze projekty powiatu oświęcimskiego i jednocześnie regionu zachodniej Małopolski, które zostały zrealizowane przy wsparciu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na wystawie obejrzeć można m.in. wnętrze wspomnianej Miejskiej Biblioteki Publicznej, o której często się teraz mówi za sprawą prestiżowego wyróżnienia przez serwis World Architecture News poświęcony najnowszym międzynarodowym rozwiązaniom architektonicznym. Opublikował on listę wzorcowych projektów, wyróżniających się innowacyjnością i nowoczesnością, na której znalazła się ww. Biblioteka wśród 73 placówek z 16 krajów europejskich. Budowa placówki, która trwała niespełna dwa lata, to zasługa połączonych sił samorządu województwa oraz dotacji z Unii Europejskiej. Inwestycja kosztowała 16,5 mln zł, z czego ponad 12 mln zł stanowiło wsparcie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oświęcimska książnica przyciąga nie tylko ciekawą bryłą architektoniczną, ale także swoją funkcjonalnością i nowoczesnością. Niewątpliwym atutem biblioteki jest również lokalizacja i skupienie wszystkich zbiorów i usług w jednym miejscu.

To nie jedyny sztandarowy projekt Oświęcimia prezentowany na wystawie. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi i do spaceru na Plac Kościuszki w dniach 18 - 23 września, gdzie eksponowana będzie wystawa.

Źródło: www.fundusze.malopolska.pl